MEHMET KURUKCU

Ad Soyad :MEHMET KURUKCU
ÖZGEÇMİŞ

Mehmet KURUKCU  Kimdir ?

        1978 yılında Van’ın Erçek Beldesinde doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Erçek’te Lise Eğitimini de Van Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümünü okudu. 2. Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünde eğitimine  devam ediyor. 1998 ile 2000 yılları arasında İstanbul ve Kıbrıs’ta vatani görevini tamamladı. 

         2004 ile 2011 yılları arasında 7 yıl SHP Erçek Belde Başkanlığı görevinde bulundu. 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisine davet edildi ve CHP Van İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilip 3 yıl İl Başkan Yardımcılığı yaptı. İl başkan yardımcılığı döneminde bile Yeni Van gazetesinin düzenlemiş olduğu proğramda Van'da 2011 yılının en başarılı ve en genç siyasetçi ödülünü de aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aday olmak için il başkan yadımcılığından istifa edip CHP Van- İpekyolu Belediye Başkan adayı oldu. Ancak Kurukcu CHP Genel Merkez ve MYK kararıyla İpekyolu Belediye Başkanı adaylığından alınıp CHP Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildi. Seçimden sonra Genel Merkez ve MYK talimatıyla  CHP Van İpekyolu ilçe başkanlığına atandı. 2 yıl boyunca 31 ilimizden büyük olan CHP İpekyolu ilçe başkanlığı görevini başarılarla tamamladı.

        23.12.2015 tarihinde yapılan CHP Van Olağan il Kongresinde il başkan adayı oldu. Rakibi ile girdiği seçimi 1 oy farkla kazanarak o gün CHP nin en genç seçilen başkanı olarak CHP Van il başkanı oldu. Kurukcu ilk yıllık il başkanlığında bile başta CHP Genel Başkanını, MYK sını davet edip 81 il başkanlar toplantısını Van'da yaptı. 24.12.2017 tarihinde yapılan CHP Van Olağan il Kongresinde 2. defa güven tazeledi. 24 haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa etti. Kurukcu Genel Merkez tarafından CHP Van 1.sıra milletvekili adayı gösterildi. Başarılı çalışmalara imza attı ve o süreçte Van'da Cumhurbaşkanı mitingi gerçekleştirdi. Partisinin önceki seçimlerdeki oylarını ikiye katladı ancak seçilemedi. Seçimler sonrası Genel Merkez kararı ile CHP Van il Başkanlığı görevine geri döndü. 02.02.2020 tarihinde yapılan CHP Van Olağan il Kongresinde 3. kez CHP Van il başkanı seçildi. Halen il başkanlığı görevine devam etmektedir. Bugüne kadar çalışmalar için ayrı guruplar halinde 39 CHP heyetini Vana getirdi. Ayrıca görev süresince Van'ın bütün sorunlarını gündeme getirip basın ile paylaşıp ve CHP milletvekilleri aracılığı ile meclise soru önergeleri olarak sundu. Cumhuriyet Halk Partisinin 33.34.35.36.37. Olağan ve 18. ile 19.Olağanüstü Kurultaylarında Kurultay Delegeliği yaptı.

         Siyasi çalışmaların yanı sıra ticaretle de uğraşan Kurukcu Galeri, Emlak, Eczane, Ayakkabı ve inşaat sektörlerinde halen ticari faaliyetlerine devam etmektedir. Mesleği işadamı...

MESAJ GÖNDERİN

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.

İletişim Formu